Language:
אתר השש-בש הגדול בעולם

40 טיפים שיעזרו לכם לפתח מיומנות במשחק שש-בש

צפיה במשחק של שחקני שש-בש מיומנים, נוטעת את התחושה שהם מוכנים מראש עם כל מהלך, יודעים בעל פה כל מרווח, מחושבים עבור כל החלטה ואין הם צריכים להשקיע מחשבה כלל. חוקי שש-בש, האפשרויות, ספירת הצעדים והראיה של כמה מהלכים קדימה, חקוקים בהם, אך ככל, שמיומנות היריב העומד מולם, דומה או גבוהה משלהם, כך נאלצים אף הם להשקיע מחשבה ויכולת ניתוח מצב והסתברות, על מנת להטות את כף המשחק לטובתם. משחק שש-בש באינטרנט הוא משחק מלחמה אסטרטגי, בעל מהלכים אפשריים כה רבים, עד כי אף אחד לא יכול להיות מוכן מראש לכל מצב.

אחד הדברים החשובים בתהליך הלמידה וההתקדמות במשחק שש-בש, מלבד ידיעת חוקי שש-בש בסיסיים, הוא להבין את ההשלכות, אשר עלולות להיות מכריעות, של כל מהלך והטלת קוביה. הקוביות מיצגות אמנם את מרכיב המזל במשחק, אך ישנן אפשרויות רבות לשימוש בכל צמד מספרים וניתן להפיק מכל הטלת קוביות דרך להמשיך ולהתקדם, להגן על הבית, להתקיף את האויב ולפתח מהלכים, שיובילו מאוחר יותר למטרות ארוכות טווח.

למידה מטעויות, במהלך משחק ולאחריו היא אחד המורים הטובים ביותר בכל תהליך למידה, לכן בלי הניסיון והאימון, קשה להתקדם ולהתפתח. הטיפים הבאים, המרוכזים לפניכם (בלשון זכר, רק לשם הנוחות), מנסים לאפשר לשחקנים מתחילים, ללמוד מנסיונם של אחרים ולהגיע אל המשחק מתוך הבנה עמוקה יותר וראיה רחבה יותר של מצבים, גם אם לא התנסו בהם בעצמם. כמובן, שאין הדבר מהווה תחליף להתנסות בפועל.

טיפ שש-בש 1

במצב בו היריב מוביל במשחק בהפרש רציני, הגדלת הפער עשויה להועיל. מעמדכם עשוי להשתפר אם תתנו ליריב לאכול אתכם באופן יזום, כך תוכלו לחזק את משחק הגב שלכם ללא צורך בפירוק החסימות שבניתם באיזור הבית.

טיפ שש-בש 2

כדאי לבנות בתים בנקודות 5 ו-6 של היריב, בכדי למנוע ממנו חסימה מושלמת וכדי לאיים עליו, בעיקר אם הוא בונה בתים בשטחכם.

טיפ שש-בש 3

אם אתם מובילים, שימו גז! נסו לבצע משחק מהיר ולרוץ קדימה. התנתקו מהיריב, עקפו את כליו ואל תתנו לו הזדמנות לאכול אתכם.

טיפ שש-בש 4

אם יש לכם ספק – תאכלו! בדרך כלל הדבר יוכל לקדם אתכם, בעיקר אם אתם אוכלים כלים קרוב לבית היריב, דבר שיעכב אותו בצורה משמעותית.

טיפ שש-בש 5

נסו לבנות כמה שיותר בתים ברצף, גם במחיר חשיפת כלים, אלא אם כן אתם בסכנה של חסימת רצף בעצמכם.

טיפ שש-בש 6

במקרה בו היריב מוביל בניקוד הכללי, הראו יותר תעוזה בנוגע להכפלות. בסדרת משחקים של 3, כשהיריב מוביל 2-0 ומציע הכפלה, כדאי לקחת סיכון, לקבל את ההכפלה ובתור הבא להכפיל שוב. הרי אם תפסידו במשחק הפסדתם את הסדרה כולה, בכל מקרה, אך על ידי הכפלה נוספת, נפתחת האפשרות, גם אם קלושה, לנצח בסדרה כולה, עם הנצחון במשחק.

טיפ שש-בש 7

אם אתם מאחור במירוץ אל תמהרו לנטוש עוגן (בית באיזור בית היריב) או חסימה בנקודה אסטרטגית. רצוי לחכות בסבלנות למספרים הנכונים, זו יכולה להיות ההזדמנות שלכם לנצח.

טיפ שש-בש 8

לא רצוי לבנות בית בנקודה-1 באיזור הבית בשלב מוקדם של המשחק, מאחר וכלים אלו יוצאים, למעשה, משימוש.

טיפ שש-בש 9

כדאי לצאת במתקפה, במידה והיריב פתח את נקודה-1 בבית שלכם ויש לכם קוביות מתאימות לאכול אותו ולחסום את הנקודה.

טיפ שש-בש 10

אם נכפה עליכם משחק גב, מבחינה אסטרטגית כדאי לחסום את נקודות 2 ו-3 של היריב.

טיפ שש-בש 11

אם היריב מוביל ויש צורך במגננה, רצוי להשאיר חסימה בנקודות 7 או 9 של היריב, בכדי לאיים על כלי המשחק שלו, המנסים להגיע אל הבית.

טיפ שש-בש 12

באם הנכם מובילים, כדאי לכם להציע הכפלה, שצפויה להענות בסירוב, על מנת שתוכלו לפדות את הנקודות או הכסף לפני תום המשחק. עצה זו אינה נכונה למצב בו אתם מובילים בהפרש ניכר ויכולים לנצח מרס ולזכות בנקודות רבות יותר.

טיפ שש-בש 13

בשעת חשיפת כלי משחק לאכילה אפשרית (פתיחת בתים), רצוי שיהיו בידכם כלי משחק במרחק של לא יותר מ-6 צעדים זה מזה, לשם הגנה על הכלי הבודד, הן במטרה לאפשר סגירת בית בתור הבא והן בכדי לאיים על היריב, אשר עלול להאכל בעצמו מיד אחר כך.

טיפ שש-בש 14

יש לנסות ולשמור על קיום חסימה בנקודה 13 שלכם או 12 של היריב. זוהי נקודה אסטרטגית חשובה, הן לשם הגנת איזור הלוח החיצוני שלכם והן לשם חסימת היריב.

טיפ שש-בש 15

יש לשים לב ולהשתמש נכון במספרי הקוביות, בשלבים האחרונים של המשחק, בכדי להמנע מהפסד כפול (מרס). לשם כך, יש לתכנן את הצעדים באופן כזה, שכמה שיותר כלים יכנסו אל איזור הבית, לא משנה באיזה מיקום וסדר.

טיפ שש-בש 16

ישנו חלון הזדמנויות, בו כדאי להציע הכפלה והוא נפתח כשיש בערך 60-70% סיכוי לנצחון. אם מציעים הכפלה לפני החלון, יש אפשרות, שההכפלה תהיה בעוכרי המכפיל ואם מציעים לאחר שהחלון נסגר, היריב לא יקבל את ההכפלה ויפרוש.

טיפ שש-בש 17

אם סיכויכם לנצח פחותים מ-25% שקלו פרישה, במקום לקבל הצעת הכפלה.

טיפ שש-בש 18

בשלבים מוקדמים של המשחק, חשוב לפזר את כלי המשחק, באופן כזה שיאפשר מהלכים שונים על פי תוצאות הקוביות ולא יכריח אתכם לבנות ‘גורדי שחקים’, כלומר, בתים גבוהים ומעטים, המגבילים את אפשרויות המשחק.

טיפ שש-בש 19

נקודת ההגנה הטובה ביותר, אותה כדאי לחסום בשלבים הראשונים של המשחק, היא נקודה-5 של היריב.

טיפ שש-בש 20

אם ברצונכם לפתוח נקודה חסומה (‘בית’), רצוי לעשות זאת במצב בו כלי המשחק הבודד, אינו בסכנת פגיעה ישירה אלא עקיפה; כלומר, היריב צריך סכום של שתי קוביות על מנת לאכול ולא די במספר של קוביה בודדת.

טיפ שש-בש 21

בתחילת המשחק רצוי להביא את כלי המשחק, היושבים בבית היריב בנקודה-1 למקום מבטחים בנקודה-12 של היריב. הזריקה 6-5 מאפשרת מהלך שכזה.

טיפ שש-בש 22

נקודה-7 בלוח החוץ היא נקודה אסטרטגית חשובה לחסימת כלי המשחק של היריב, אשר עדיין נמצאים על לוח הבית שלכם.

טיפ שש-בש 23

בהטלה של 4-4 בתחילת המשחק, כדאי לרוב לחסום את נקודה-9 ואת נקודה-5 של היריב.

טיפ שש-בש 24

בשלבים הראשונים של המשחק, רצוי להשתמש בתוצאות קוביות, להן הפרש 2, לחסימת נקודות באיזור הבית. למשל, הטלה של 2-4 תיצור חסימה של נקודה 4; הטלה של 1-3, תיצור חסימה של נקודה 5 וכו’.

טיפ שש-בש 25

רצוי להזיז את ה’רצים’ (כלי המשחק, המתחילים את המשחק בנקודה-1 של היריב), כמה שיותר מהר אל מחוץ לבית היריב או לחסום את נקודה-5 שלו.

טיפ שש-בש 26

אם היריב חסם את רוב איזור הבית שלו, רצוי להמנע ככל האפשר מחשיפת כלי משחק ל’אכילה’.

טיפ שש-בש 27

יש תמיד לקחת בחשבון את המהלך הבא ולהשתדל להשאיר מהלכים אפשריים לכל המספרים, כך שלא תאלצו לבצע מהלך, שיפגע במצבכם ויכפה עליכם לפרק בתים או לחשוף כלי משחק לאכילה.

טיפ שש-בש 28

לא כדאי ליצור יותר מידי בתים ללא כלי משחק עודפים (בתים הבנויים משני כלי משחק), כיון שקרוב לודאי, שיווצר אילוץ לפתוח אותם ולחשוף כלים לאכילה.

טיפ שש-בש 29

במקרה שהיריב מוביל, נסו לבנות, כמה שיותר בתים באיזור הבית שלכם ואז לאכול את היריב; כך תוכלו לעכב אותו ולהפוך את היוצרות לטובתכם.

טיפ שש-בש 30

במקרים בהם ישנה סכנת ‘אכילה’ חוזרת, רצוי לחסום נקודה נוספת ולא לאכול כלי משחק של היריב.

טיפ שש-בש 31

בשלב הוצאת כלי המשחק, נסו להוציא, כמה שיותר כלים ולא להתעכב בארגון פנימי של איזור הבית.

טיפ שש-בש 32

נסו ליצור תמונת מראה של החסימות האסטרטגיות, שיוצר היריב.

טיפ שש-בש 33

השארת כלים חשופים, רצוי שתעשה באיזור הבית או החוץ של היריב ולא באיזור הלוח הביתי.

טיפ שש-בש 34

במידה וישנם כמה כלי משחק של היריב באיזור הבית שלכם, נסו לחסום, כמה שיותר נקודות במקום להמשיך ולאכול את היריב; במצב כזה, כלי משחק נוספים באיזור הבית, ישפרו את משחק הגב של היריב ויחלישו אתכם.

טיפ שש-בש 35

בשלב הוצאת הכלים, אם ישנם כלי משחק של היריב באיזור הבית שלכם, נסו להשאיר תמיד מספר זוגי של כלים במשולשים הגבוהים, בכדי שלא תאלצו לחשוף כלים, במקרה של דאבל במספר גבוה.

טיפ שש-בש 36

נקודה-7 היא נקודה אסטרטגית חשובה, אך אם חייבים לבחור, עדיף לחסום את נקודות 4 ו-5 לפני שחוסמים אותו.

טיפ שש-בש 37

אם אתם משחקים מול יריב חזק מכם, השתדלו לשחק משחק ‘בריחה’ בו המטרה העיקרית היא להביא את כלי המשחק, מה שיותר מהר אל מחוץ לטווח הפגיעה של היריב, ללא ניסיון להתקיף אותו.

טיפ שש-בש 38

במידה ונשארתם עם כלי משחק אחד או יותר בנקודה-1 של היריב, בשעה שהוא עצמו נותר עם 3 כלי משחק במשולש 2, לא כדאי לברוח, מאחר ובכל מקרה תפסידו את המשחק. הסיכוי היחיד לעכב אותו הוא להשאר במקום ולנסות לאכול אותו, במידה והוא לא יזרוק דאבל גבוה מ 1-1.

טיפ שש-בש 39

כדאי לצפות במשחקים של שחקנים מיומנים. זו דרך מצוינת ללמוד את המשחק.

טיפ שש-בש 40

הכפלה חוזרת כדאית במצב בו נראה כי הסיכויים לנצח במשחק גבוהים.

לחצו כאן
לשחק שש-בש

מאמרי שש-בש נוספים:

לחצו כאן
לשחק שש-בש