Language:
אתר השש-בש הגדול בעולם

אלופת ארה”ב בשש-בש 2010

מאת מרי היקימה הסיכויים שאותו שחקן יזכה בכרטיס כניסה לאליפות שש בש במוקדמות שנערכו אונליין ולאחר מכן ינצח בשמונה סדרות משחקים ברצף כדי לזכות באליפות עצמה?

הסתברות מאד לא סבירה של ארועים” אמרה מרי היקי (Mary Hickey), הידועה גם כ- “mamabear64”, לאחר שזכתה גם במוקדמות לאליפות ארה”ב שנערכו על ידי Play65 וגם באליפות ארה”ב הפתוחה לשש בש, שנערכה בפעם השנייה ובה היא “ניצחה בשמונה סדרות משחקים רציפות, לא התרחשות מתקבלת על הדעת בכל יום או סופשבוע נתון”.

“כמובן, יש סיכוי שזה יקרה אם אתה משחק לאורך מספיק זמן, אבל שמונה הנצחונות הרציפים הם משהו שיכול לקרות במשחקי אונליין חסרי חשיבות או בטורנירים בבית קפה מקומי כשבמקרה הטוב ההישג יוזכר בדף המידע של המועדון…”

אופרת סבון שש בש עתידנית

לפני הנצחון הכפול באליפות ארה”ב הפתוח, מרי היקי, כותבת מקצועית מאוהיו, הספיקה לנצח באליפות השש בש של מדינת אוהיו, לחגוג שלושה נצחונות בטורנירי המאסטרס המקומיים, ולאחרונה לציין את הוצאת ספרה החדש Chouette and More: The World’s First and Only Backgammon Sci-fi Soap Opera.

“בפרקים הראשונים של הספר, אני מציגה מספר עקרונות בסיסיים במשחק השואט (chouette), ולאחר מכן, בפרק 11, החלק של אופרת הסבון מתחיל, כשהקורא הוא חלק מהסיפור המתמשך. לפעמים אתה משחק עם מיליונרים באחוזתו של יורש מנושל של ברון שודד, ובפעמים אחרות בבית קפה בו לא מעט מהשחקנים הם טרף קל.

אתה מבקר בשכונת עוני מפחידה בה שחקן טוב וחסר שם מתגורר כי הוא מנסה להתקיים מהמשחק, עם התוצאה הצפויה. בפעם אחרת, מארגנים לך משחק נגד דני אימתני בשם לרס בלרוג. במשך שני פרקים, אתה מתמודד עם רואה חשבון מעצבן שכולם כל כך שונאים להפסיד לו עד שהם הורסים לעצמם, וממשיכים להפסיד לו כל הזמן!

החלק העתידני של הסיפור מתרחש כשאתה נופל לתוך לולאת זמן בחזרה לשנות ה- 70, ולשחק שש בש עם הידע שיש לנו על המשחק כיום”.

לשחק שש בש בשנות ה- 70

“למדתי את המשחק ב- 1977 או 78, בנסיעת עסקים לטקסס. בהדרגה נעשיתי יותר מעורבת במשחק, אבל נכחתי רק בטורניר גדול אחד “בזמן ההוא” (בלאס וגאס, 1980), בגלל שהיה קשה מדי להתחמק. בהתחלה, היתה זו עבודתי כמהנדסת כימית, ואחר כך גידלתי ילדים, שהפכו את הנסיעות לבלתי אפשריות. וויתרתי על המשחק לגמרי למשך שנים רבות, ואז התחלתי מחדש לשחק פעם או פעמיים בחודש מ- 1995.

כך שפסחתי על אמצע שנות השמונים עד אמצע שנות התשעים, וכשחזרתי למשחק, שש בש היה עולם אחר לגמרי. איזו חוויה פוקחת עיניים היה הרובוט המסחרי הנורמלי הראשון! פוזיציות בשלב הפינוי שדרשו חישובים ידניים עמלניים יכלו להיפתר תוך שניות מעתה. עדיין נדרשנו לנהוג בזהירות ככל שדרגת המורכבות של הפוזיציות עלתה, אבל התקדמות מהירה נעשתה אפשרית עבור שחקנים בכל רמה באותה מידה.”

שגרת חיים של אלופת שש בש

“כרגע, אני משתדלת להשתתף לפחות בטורניר שש-בש פנים-מדינתי אחד בחודש, אבל לעתים רחוקות מזדמן לי לשחק מעבר לכך חוץ מהאירועים של ה- ABT בהם אני נוכחת. במשך כמה שנים, היו לנו משחקי שואט שבועיים כאן באזור קולומבוס, אבל השחקנים התפזרו להם לכיוונים שונים ואנחנו נפגשים לעתים נדירות. אני חושבת ששואט הוא אחת הדרכים היותר טובות ללמוד על המשחק, וגם אחת המהנות שבהן!”

“אני משחקת אונליין במספר אתרים, כולל, כמובן, Play65, אולי פעם פעמיים בשבוע בממוצע, למשכי זמן הנעים בין היזרקות מהטורניר בסבב הראשון, לסשנים ארוכים עם מתחרים שרוצים להמשיך לשחק לזמן מה. בפעמים אחרות, אני מנתחת משחקים מהעבר ומסתכלת לא רק על טעויות אלא גם על משחקים נכונים שהתקשיתי איתם, וגם על הפעולות הנכונות והלא נכונות של המתחרים.”

– איך את מתכוננת לטורנירים?

“אני עוברת על מה שאני כבר יודעת במקום ללמוד חומר חדש בשבוע שמוליך לטורניר. אני מוצאת שלוקח לי זמן לקלוט ולמזג מידע חדש, כך שמוטב ללמוד דברים חדשים חודש או יותר לפני המועד בו הם יידרשו. אני גם מנסה לקבוע את החזרה שלפני הטורניר כללית יחסית מאשר להתמקד בפרטים, כך שלא אדגיש יתר על המידה את אותם פרטים ואפספס רעיונות שחלים בצורה טובה יותר על פוזיציות ומשחקים ממשיים.”

– מה לגבי ספרי שש בש?

“ספר השש בש הראשון שלי היה של ג’קובי וקרופורד (Jacoby and Crawford), ואחריו הספר של מגריל (Magriel). גם היום הייתי ממליצה על הספרים האלה, בסדר הזה, עבור השחקן המתחיל. גם הייתי רוצה להזכיר כותב נוסף שנשכח במידה רבה – ברקלי קוק Barclay Cooke)), שהספר שלו Paradoxes and Probabilities הוא כרגע מיושן מאד. הוא עזר לי מאד בזמנו בגלל העקרונות שהוא מלמד, למרות שרוב הדוגמאות שהוא בחר היו שגויות. מדי פעם הייתי כותבת לו ושואלת אותו על בעיות פרטניות בספר, והוא תמיד ענה בחזרה, בכל פעם משתמש בעט בצבע שונה. “

בחזרה לאליפות ארה”ב הפתוחה

כמו אלופת השש בש הראשונה של ארה”ב, קרול ג’וי קול (Carol Joy Cole), גם האלופה לשנה זו, מרי היקי, היא אישה. התרחשות לא סבירה זו בעולם השש בש הנשלט על ידי גברים העלה כמה בדיחות בלתי נמנעות (האם לשנות את שם האליפות ל”אליפות הנשים הפתוחה”?) וגם תקווה לעתיד.

“”אני חושבת שהזכייה של קרול ושלי באירוע עשויה לעודד עוד נשים שחקניות לעשות מאמץ נוסף להשתפר, ולהיפטר ממטענים תרבותיים לפיהם זה קשה יותר ומתגמל פחות לנשים מאשר לגברים… ומי יודע, כשהדעה הקדומה נגד נשים תימוג בשש בש וגם בעולם הרחב, אולי צורות אחרות של שנאה, פחד ודעות קדומות גם יוכרו כמאפיינים של קשיי ההסתגלות עליהם הם מעידים. אולי כולנו נכיר בכך שכולנו אותם האנשים, בלי קשר להיכן שאנחנו חיים, במה אנחנו מאמינים, ואיך אנחנו נראים, וסופסוף יהיה שלום נצחי בעולמנו. זה לא הרבה לבקש נכון? אבל אנחנו יכולים להתחיל עם עצמנו והקהילה הקטנה של המשחק שאנחנו אוהבים ולקוות שזה יתפשט משם לעולם הגדול שמסביבנו.”

לחצו כאן
לשחק שש-בש

מאמרי שש-בש נוספים:

לחצו כאן
לשחק שש-בש